Tanıtım

Artvin Çoruh Üniversitesi

İlahiyat Fakültesi

Fakültemiz, bilimsel etkinliklerle ilim dünyasına ve insan hayatına katkı sağlama ve toplumun alanımızla ilgili taleplerini karşılama amacıyla bireysel ve toplumsal sorunlara çözüm önerebilen, İslam dinini ve diğer dinleri ana kaynaklarına inerek değerlendirme ve yorumlama gücüne sahip, milli ve ahlaki değerlere bağlı, sorumluluk duygusunu haiz, toplumun barış içinde yaşamasına katkı sağlayan öğretmenler, din görevlileri ve ilahiyatçılar yetiştirme hedefiyle kurulmuştur.

Ts-1 puan türü ile öğrenci almakta olan fakültemizin eğitim süresi 4 yıl olup bu süre zarfında ilahiyat formasyonu yanı sıra pedagojik formasyon dersleri de verilmektedir.

Fakültemizden mezun olan öğrenciler, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Millî Eğitim Bakanlığı bünyesindeki tüm birimlerde görev alabilme imkanına sahiptirler. Ayrıca İlahiyat fakültelerinde veya farklı fakültelerin ilgili alanlarında akademik kariyer yapma imkanına da sahiptirler.

Fakültemiz Temel İslâm Bilimleri, Felsefe ve Din Bilimleri, İslâm Tarihi ve Sanatları olmak üzere üç ana bölümden oluşmaktadır.

Yerleşkemizde öğrencilerimizin eğitim süreci boyunca akademik gelişiminin yanında sosyal ve kültürel gelişimini sağlayacak kütüphane, konferans salonu, bilgisayar laboratuvarı gibi mekanlar ve spor aktiviteleri için de spor salonu, halı saha ve tenis kortu bulunmaktadır.

İlçemizde Kredi ve Yurtlar Kurumu’na ait kız ve erkek öğrenci yurtları ile birlikte özel öğrenci yurtları da mevcuttur.