KONFERANS: “Aydın, Entelektüel, Alim”

16 Mayıs 2018, Çarşamba 558

İlahiyat Fakültesi öğrencilerinin de mensubu olduğu Ahlak ve Maneviyat Topluluğu tarafından organize edilen Dr. Necdet Subaşı tarafından verilen “Aydın, Entelektüel, Alim” başlıklı konferans Hopa Yerleşkesi Konferans Salonu’nda 14 Mayıs 2018 tarihinde saat 13:00’de gerçekleştirildi.

Aydın, entelektüel ve alim kavramları etrafında yapılan konuşmada aydın kavramının, aydınlanma, Türk modernleşmesi gibi merhalelerle ilişkisinin yanında daha çok dar bir çerçeve olarak görülebilecek epistemik cemaatlere ait olmakla sınırlı, ait olunan yerin tahkim edilmesi düşüncesiyle belirlenen bir kavram olduğu anlatıldı.

Entelektüel kavramının ise daha çok toplumların değişimlerinin altında beliren çatlakların, paradigma değişimlerinin izlenebilmesiyle daha geniş bir perspektif gerektiren bir olgu olduğu izah edildi.

Alim kavramı anlatılırken toplumsal değişmede alimin inisiyatif alabilmesi, gerilimleri makul seviyeye çekmesi gibi özelliklere sahip olması hatırlatıldı.

Bu üç kavram anlatılırken, salonu dolduran çoğunluğu İlahiyat Fakültesi öğrencilerine bir ufuk çizilmiş oldu. Artvin Şavşat doğumlu olan Dr. Necdet Subaşı konuşmasında Hopa ve bölge hakkında da anlamlı tespitlerini paylaştı.

Konferans, İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Burhan Sümertaş’ın konuşmacıya üniversitemizin plaketini takdimiyle devam etti.

Program sonunda Ahlak ve Maneviyat Topluluğu’ndan Ahmet Yaşar, Mustafa Ersöz ve Furkan Güler’le topluluk başkanı Muhsin Çiftçi’ye teşekkür belgeleri verildi.

Program Dr. Necdet Subaşı’nın kitaplarını imzalamasıyla sona erdi.

Bizler de konferans için zaman ayıran Dr. Necdet Subaşı hocamız ve programda emeği geçen tüm öğrencilerimize teşekkür ediyoruz.