Konferans ve Söyleşi: Bir Hikayede Olmak; Bir Hikayesi Olmak; Bir Hikaye Olmak

24 Nisan 2019, Çarşamba 162

Şair, gazeteci ve yazar İsmail Kılıçarslan fakültemizde 30 Nisan 2019 tarihi saat 13:00’de konferans verdi ve öğrencilerimizle söyleşi yaptı.

Konferansta Bir Hikayesi Olmak, Bir Hikayede Olmak, Bir Hikaye Olmak başlığı altında konuşan Kılıçarslan hikaye anlatma, bir hayatın hikaye olması, bir hikayede olmak konularında bazı teknik konulara değinerek başladığı sözlerine ne anlattığından çok neyi anlatmamak gerektiğinin öneminden bahsederek devam etti. Hayatım roman olur, çok farklı anılarım var demenin o şeyi bir hikaye ya da roman yapmayacağını neyi nasıl anlatmak gerektiğini bilmenin gerektiğine değinen yazar tüm bu işlerde yazarın cesur olması gerektiğini çünkü bir hikaye anlatmaya karar vermenin aynı zamanda bir meydan okuma, kendine güven meselesi olduğuna değindi.

Teknik tarafı yoğun girişten sonra ilahiyatçı olmanın sorumluluğuna işaret eden İsmail Kılıçarslan, toplumun ve şehrin kenarında kalmış ama ilahiyatçıların uzatacağı ele ihtiyaç hissedenlerin hayatına dokunmak için özgüven sahibi olmanın olmazsa olmaz bir gereklilik olduğunu anlattı ve canlı örnekler verdi. Konuşmada değişen hayata uygun bir dil geliştirmenin ilahiyatçılar için vazgeçilmez bir sorumluluk olduğunun altı çizildi.

Hoca, âlim ve vaiz farkına işaret eden konuşmacı bu tefrikin iyi yapılması gerektiği âlime âlim gibi, vaize vaiz gibi muamele edilmesi gerektiğine değindi.

Yoğun bir katılımla gerçekleşen konferanstan sonra bahse konu kitaplar ve yazarın ilahiyata da uğrayan hayatından merak edilenlerin sorulduğu söyleşiyle program daha da zengin hale gelmiş oldu.

Söyleşinin ardından kitaplarını imzalayan yazar daha sonra fakültemiz hocalarıyla yakından tanıştı ve sohbet etti. Karşılıklı fikir alışverişi içerisinde ve oldukça samimi bir havada geçen görüşmeler tekrar bir araya gelme dilekleri ile bitmiş oldu.

Sayın İsmail Kılıçarslan’a yoğun programı içerisinde öğrencilerimize ve bizlere vakit ayırdığı için minnettarız. Programın hazırlanmasında emeği geçen öğrenci topluluklarımıza tekrar teşekkür ediyoruz.